Key West Conchs Cross Country – Stats Center KWHS Individuals KWHS Team Times KWHS by Class Best Individual Times at KWGC Best Team Times at KWGC KWHS Times at KWGC All-Time Best KWHS Performers


Top 50 Boys (Grad.Yr.)

Time

Date

Meet

Course

1

Robert Pedroza** (20)

15:53

11/11/2017

State 2A Finals

Apalachee RP, Tallahassee

2

Owen Allen* (19)

15:56

11/11/2017

State 2A Finals

Apalachee RP, Tallahassee

3

Everett Wagner (15)

16:17

11/22/2014

FACA All-Star Meet

Lake Nona HS, Orlando

4

Zack Black* (06)

16:49

11/7/2004

State 2A Finals

Radice Park, Tampa

5

Zack Harden* (10)

17:04

11/14/2008

Region 4-2A

Mills Pond Park, Fort Lauderdale

6

Kingston Young (19)

17:07

11/10/2018

State 2A Finals

Apalachee RP, Tallahassee

7

Brock Guzman* (14)

17:08

11/17/2012

State 2A Finals

Apalachee RP, Tallahassee

8

Aeschton Tomita* (12)

17:15

10/16/2010

Pre-State Meet

Little Everglades Ranch, Dade City

9

Ryan Wagner (12)

17:18

11/19/2011

State 2A Finals

Little Everglades Ranch, Dade City

10

Jason Block** (19)

17:20

10/29/2016

Region 4-2A

Mills Pond Park, Fort Lauderdale

11

Jerry Burgess* (16)

17:24

11/8/2014

Region 4-2A

Chain of Lakes Park, Titusville

12

Jack Shvero**  (21)

17:36

11/3/2018

Region 4-2A

Chain of Lakes Park, Titusville

13

John Langley (05)

17:38

11/7/2004

State 2A Finals

Radice Park, Tampa

14

Kai Davis** (18)

17:41

9/25/2015

FLrunners Inv.

Chain of Lakes Park, Titusville

15

Scout Graft (19)

17:41

11/3/2018

Region 4-2A

Chain of Lakes Park, Titusville

16

Kieran Campbell (11)

17:51

10/16/2010

Pre-State Meet

Little Everglades Ranch, Dade City

17

Bobby Black* (16)

17:51

11/8/2014

Region 4-2A

Chain of Lakes Park, Titusville

18

Peterly Louis' (17)

17:54

10/10/2016

305 Classic

Thompson Park, Miami

19

Tim Kirchner (01)

17:58

11/25/2000

District 8-2A

Birch State Park, Fort Lauderdale

20

Andy Morey (01)

18:00

10/10/2000

Coral Shores Meet

Pennekamp State Park, Key Largo

21

David Gonzalez** (05)

18:00

11/7/2002

District 8-2A

Key West Golf Club

22

Julian Ramirez* (14)

18:01

9/28/2012

FLrunners Inv.

Chain of Lakes Park, Titusville

23

Zack Lightfoot** (16)

18:02

10/25/2013

District 16-2A

Thompson Park, Miami

24

R.J. Southwell (15)

18:05

11/15/2014

State 2A Finals

Apalachee RP, Tallahassee

25

Connor Chaney*** (16)

18:06

11/17/2012

State 2A Finals

Apalachee RP, Tallahassee

26

Leif Cisneros* (15)

18:06

10/17/2014

Junior Orange Bowl

Thompson Park, Miami

27

Brian Baffer (04)

18:07

11/8/2003

State 2A Finals

Radice Park, Tampa

28

Mike Eder* (07)

18:14

9/30/2005

FLrunners Inv.

LE Ranch, Dade City

29

Josh Barnes** (04)

18:23

11/10/2001

Region 4-2A

Tamiami Park, Miami

30

Tyler Hancock** (13)

18:23

11/17/2012

State 2A Finals

Apalachee RP, Tallahassee

31

Julian Kuntzmann*** (13)

18:27

11/13/2009

Region 4-2A

Mills Pond Park, Fort Lauderdale

32

Tim Anson (02)

18:28

9/8/2001

HealthSouth Inv.

Markham Park, Sunrise

33

Mason Marshall** (07)

18:28

11/7/2004

State 2A Finals

Radice Park, Tampa

34

Ben Sampson* (06)

18:32

11/7/2004

State 2A Finals

Radice Park, Tampa

35

Ryan Schult (17)

18:32

10/10/2016

305 Classic

Thompson Park, Miami

36

Stryder Graft** (21)

18:32

11/3/2018

Region 4-2A

Chain of Lakes Park, Titusville

37

Steven Hobson* (15)

18:34

9/27/2013

FLrunners Inv.

Chain of Lakes Park, Titusville

38

Tony Guieb (12)

18:34

11/10/2011

Region 4-2A

Mills Pond Park, Fort Lauderdale

39

Jamel McNeill (10)

18:38

11/13/2009

Region 4-2A

Mills Pond Park, Fort Lauderdale

40

Mike LaBounty* (10)

18:39

10/18/2008

Pre-State Meet

Little Everglades Ranch, Dade City

41

Carlos Valdez (06)

18:47

9/16/2005

Gulliver Inv.

Tropical Park, Miami

42

Steve Welsh (00)

18:48

10/29/1999

District 8-2A

Birch State Park, Fort Lauderdale

43

Justin Hamilton** (12)

18:50

11/13/2009

Region 4-2A

Mills Pond Park, Fort Lauderdale

44

Alex Morris** (08)

18:53

9/16/2005

Gulliver Inv.

Tropical Park, Miami

45

Viren Alwani (18)

18:53

11/11/2017

State 2A Finals

Apalachee RP, Tallahassee

46

Ryan Milligan* (05)

18:55

11/1/2003

Region 4-2A

Okeeheelee Park, WPB

47

Blake Meyer (00)

18:55

10/29/1999

District 8-2A

Birch State Park, Fort Lauderdale

48

Jimmy Painter (05)

18:56

11/7/2004

State 2A Finals

Radice Park, Tampa

49

Melson Maxine** (16)

18:58

9/27/2013

FLrunners Inv.

Chain of Lakes Park, Titusville

50

Jason Patchett-Gillis (07)

18:58

10/27/2006

District 8-2A

Thompson Park, Miami








Top 50 Girls (Grad.Yr.)

Time

Date

Meet

Course

1

Nicole Matysik* (19)

18:19

11/11/2017

State 2A Finals

Apalachee RP, Tallahassee

2

Morgan Nelson** (12)

20:17

11/13/2009

Region 4-2A

Mills Pond Park, Fort Lauderdale

3

Tristin Milliken (14)

20:33

9/27/2013

FLrunners Inv.

Chain of Lakes Park, Titusville

4

Yassah Dudley (18)

20:45

10/26/2017

District 16-2A

Thompson Park, Miami

5

Katie Gonzalez (02)

21:03

11/10/2001

Region 4-2A

Tamiami Park, Miami


Telia Llama (17)

21:03

10/29/2016

Region 4-2A

Mills Pond Park, Fort Lauderdale

7

Jane Welzien** (16)

21:13

11/9/2013

State 2A Finals

Apalachee RP, Tallahassee

8

Catarina Cassidy*** (22)

21:20

11/3/2018

Region 4-2A

Chain of Lakes Park, Titusville

9

Megan Mayer** (19)

21:30

10/29/2016

Region 4-2A

Mills Pond Park, Fort Lauderdale

10

Emily Good (14)

21:31

10/31/2013

Region 4-2A

Mills Pond Park, Fort Lauderdale

11

Lexy Wilson** (17)

21:34

10/17/2014

Junior Orange Bowl

Thompson Park, Miami

12

Catherine Richardson** (16)

21:45

11/9/2013

State 2A Finals

Apalachee RP, Tallahassee

13

Olivia Kent** (09)

21:48

9/29/2006

FLrunners Inv.

Radice Park, Tampa

14

Chloe Savoie (14)

21:49

9/27/2013

FLrunners Inv.

Chain of Lakes Park, Titusville

15

Telissa Llama* (20)

21:50

11/3/2018

Region 4-2A

Chain of Lakes Park, Titusville

16

Meaghan McCullah*** (16)

21:58

11/8/2012

Region 4-2A

Mills Pond Park, Fort Lauderdale

17

Priscilla Welzien*** (13)

22:00

11/13/2009

Region 4-2A

Mills Pond Park, Fort Lauderdale

18

Liz Czerwinski* (13)

22:00

11/10/2011

Region 4-2A

Mills Pond Park, Fort Lauderdale


Janna van Essen (03)

22:05

11/10/2001

Region 4-2A

Tamiami Park, Miami

20

Bree Baffer (04)

22:09

11/16/2002

Region 4-2A

Okeeheelee Park, WPB

21

Tyler Buckheim** (08)

22:09

9/29/2006

FLrunners Inv.

Radice Park, Tampa

22

Jayci Hall* (11)

22:14

10/16/2010

Pre-State Meet

Little Everglades Ranch, Dade City

23

Emma Fehlig** (11)

22:29

10/18/2008

Pre-State Meet

Little Everglades Ranch, Dade City

24

Kendall Galvan** (12)

22:38

11/13/2009

Region 4-2A

Mills Pond Park, Fort Lauderdale

25

Sydney Graft*** (16)

22:45

11/8/2012

Region 4-2A

Mills Pond Park, Fort Lauderdale

26

Marlene Thurber (10)

22:46

11/13/2009

Region 4-2A

Mills Pond Park, Fort Lauderdale

27

Sahara Graft (14)

22:47

10/25/2013

District 16-2A

Thompson Park, Miami

28

Sophia Cassler*** (21)

22:51

10/26/2017

District 16-2A

Thompson Park, Miami

29

Erin Czerwinski** (13)

22:57

11/12/2010

Region 4-2A

Mills Pond Park, Fort Lauderdale

30

Bailey Parke (06)

23:01

11/5/2005

Region 4-2A

Westminster Academy

31

Olivia Kennedy (15)

23:03

10/17/2014

Junior Orange Bowl

Thompson Park, Miami

32

Marlee Gil (12)

23:08

10/14/2011

Varela Invit.

Thompson Park, Miami

33

Carly Bervaldi (99)

23:16

10/30/1998

District 8-2A

Birch State Park, Fort Lauderdale

34

Sara Meyer (00)

23:36

10/29/1999

District 8-2A

Birch State Park, Fort Lauderdale


Elaina Bonar* (05)

23:39

10/4/2003

FLrunners Inv.

Radice Park, Tampa

36

Alyssa Sawyer (09)

23:39

10/18/2008

Pre-State Meet

Little Everglades Ranch, Dade City

37

Paige Graham* (11)

23:49

11/13/2009

Region 4-2A

Mills Pond Park, Fort Lauderdale

38

Emalee Hilbert** (18)

23:51

10/23/2015

District 16-2A

Thompson Park, Miami

39

Dillon McLean* (07)

24:01

10/27/2006

District 8-2A

Thompson Park, Miami

40

Tessa Tribushnaya (04)

24:09

10/4/2003

FLrunners Inv.

Radice Park, Tampa

41

Amber Davis* (00)

24:13

10/30/1998

District 8-2A

Birch State Park, Fort Lauderdale

42

Erica Jewell (11)

24:15

10/16/2010

Pre-State Meet

Little Everglades Ranch, Dade City

43

Chrissy Painter (03)

24:31

11/7/2002

District 8-2A

Key West Golf Club

44

Alexis Sturm**(20)

24:36

10/26/2017

District 16-2A

Thompson Park, Miami

45

Brinn Davis** (18)

24:43

10/29/2015

Region 4-2A

Mills Pond Park, Fort Lauderdale

46

Kristin McKenna (03)

24:46

11/7/2002

District 8-2A

Key West Golf Club

47

Ocean Leto*** (21)

24:49

10/26/2017

District 16-2A

Thompson Park, Miami

48

Natalia Duke* (01)

24:55

10/29/1999

District 8-2A

Birch State Park, Fort Lauderdale

49

Echo Burchfield** (18)

24:56

10/8/2015

Junior Orange Bowl

Thompson Park, Miami

50

Emily Cummins (04)

25:04

10/14/2003

County Meet

Pennekamp SP, Key Largo